sistem 333 satış pazarlama ve iş geliştirme danışmanlığı

Sistem 333 Satış Pazarlama ve İş Geliştirme Danışmanlık Hizmeti

ޞemsettin Akçay

Sistem 333 nedir?

Sistem 333 Aktifeğitim Ltd.Şti. Genel Müdürü Şemsettin Akçay tarafından geliştirilen bir satış, pazarlama ve iş geliştirme metodolijisidir.

Hemen uygulamaya başlayabileceğiniz tekniklerle yaptığınız işe farklı bakmayı, rakiplerinizin takip edemediği bir hızla hareket etmeyi ve işinizi geometrik olarak büyütmeyi siz de istersiniz değil mi?

Rekabette taklit edilme sürenizi biliyor musunuz?

 • Sunduğunuz ürün ve hizmetlerle 1 yıl içerisinde,
 • İnsan kaynaklarınızı ve satış ekibinizi geliştirerek 2 yıl içerisinde,
 • Pazarlama sisteminiz ve çalışma biçiminizde yapacağınız düzenlemelerle 3 yıl içerisinde,
 • Bu üç alanda aynı anda yapacağınız gelişim ve yeniliklerle ancak 7 yıl içerisinde taklit edilirsiniz.

Satış nedir? Pazarlama Nedir?

Bizde en çok karıştırılan iki tanım satış ve pazarlamadır. Birçok sektörde bu iki kavram halen tam olarak bilinmemektedir. Marka danışmanı Sayın Güven Borça yazdığı “Bu topraklardan dünya markası çıkar” kitabında, “bu iki kavramı doğru bilenlerin oranı toplumda %10’u geçmez” diyor. Gerçek oran bu kadar düşük mü? bilmiyoruz. Fakat bu iki kavramın birbirinin yerine çok sık kullanıldığını biliyoruz. Zaman zaman iç içe geçtiği durumlar nedeni ile bu iki tanım arasında ayırım yapmak bazen zorlaşır.

Öncelikle bu iki tanımı ve yapılan işi biraz tarif etmemiz, sizin bu hizmette beklentilerinizi belirlemeniz için faydalı olur düşüncesindeyiz. Biz bu iki kavramı aşağıdaki şekilde tarif ediyoruz:

Satış: Bu alanda çalışan kişiler kendilerine verilen ürün veya hizmetlerin müşterilere tanıtımını, siparişin alınmasını, ürünlerin teslimatını ve tahsilâtını yapar. Firmanın müşteri ile iletişimini o sağlar. Bu kişilerin görev alanı sahadır. Bu saha bazen kapı kapı dolaşmak, bazen mağaza içerisinde, bazen de çağrı merkezleridir. Bu alanda çalışan kişiler genelde maaş + prim olarak iş yaparlar. İyi bir satış elemanı için, satış yapmak bir yaşam biçimidir. Şirkette en çok önem verilen (verilmesi gereken) kişiler onlardır. İyi bir satış ekibi olmadan bir ürün veya hizmetin başarılı olması mümkün değildir. Hem kendi içlerinde, hem de rakip şirketlerle sürekli bir rekabet ortamında olduklarından stres düzeyleri biraz yüksektir. Ülkemizde bir kariyer alanı olarak görülmemekle birlikte, her geçen gün üst kademe yöneticiler arasında satış kökenli kişilerin sayısı artmaktadır.

Pazarlama: Bu alanda çalışan kişiler genelde ortalıkta pek görünmezler. Yaptıkları iş sonuçları satış kadar açık olmadığı için kendilerini anlatmakta da zorlanırlar. Aynen halkla ilişkiler alanında çalışanlar gibi. Bu alanda çalışan kişiler, ürün ve hizmetlere göre müşteri gruplarının belirlenmesi, bunları müşterilere hangi kanallardan ulaştıracakları, reklam, tanıtım, fiyat belirleme, satın alma seçenekleri oluşturmak ve rekabet analizi gibi geniş bir çalışma alanları vardır. Sunulan ürünlerin ve hizmetlerin bir anlamda genel müdürü gibidirler. Ülkemizde çalıştıkları alanı tarif ederken “marketing” kelimesini de pazarlama ile birlikte kullanırlar.

Şirketinizin bu iki alanda yaptıkları işleri bir liste halinde yazarsanız, hangi alanda eksik olduğunuzu daha kolay görürsünüz. Şirketin büyüklüğü ne olursa olsun bu iş listesi kısalmaz. Sadece yapan kişi sayısı ve görev dağılımı değişir.

Genelde küçük ölçekli firmalarda hem satış hem de pazarlama işi aynı kişi tarafından yürütülür. Pazarlama sahayı ve araç gereçleri hazırlar, satış ekibi işi sonuçlandırır. Çok iyi bir pazarlama modeliniz veya yöneticiniz olabilir, eğer satış ekibiniz zayıf ise süreç yarım kalır. Müşteriler başka firmaların müşterisi haline gelirler. Aynı şekilde tersi de yaşanabilir. Çok iyi yetişmiş bir satış ekibiniz olabilir, eğer doğru pazarlama metotları ve araçları kullanmıyorsanız sonuç değişmez. Yani bir alandaki başarınız, sizi sonuca tam olarak götüremez. Başarılı olmanızı sağlayamaz.

Bir örnekle yaptığımız tanımları biraz daha açıklayalım: Gençlere yönelik yeni bir kalem satmak istiyoruz. Satış ekibimiz kırtasiyeleri, marketleri ve diğer satış noktalarını çok iyi tanıyor. Bu noktalarda haftalık ne kadarlık bir ürün satılacağını da iyi biliyor. Yani pazara hâkim görünüyor. Sizce sadece satış noktalarına bu ürünü teslim etmek ve parasını tahsil etmekle süreç tamamlanmış olur mu? Yaptığınız işe böyle bakıyorsanız, kazanacağınız paranın büyük bölümünden vazgeçiyorsunuz demektir.

İşte bu noktada pazarlama devreye girer olası rakipler kimler olabilir? Gençleri kırtasiyede bu ürünü almak için nasıl yönlendirmek gerekir? Hangi noktalarda (Üniversite, lise, ilköğretim) nasıl bir aktivite yapılırsa, yaratılacak ilgi satış noktalarında talebe dönüşebilir? Fiyat aralığı ne olmalıdır? Bu kalemler nasıl bir fenomene dönüştürülebilir? Satış noktalarında yer alan ürünlerin hızla satılması nasıl sağlanabilir? Gibi birçok sorunun yanıtı ve çözümü pazarlama bölümünde ortaya konulur. Sonuçta ürün satış noktasında paraya dönüşmüyorsa, bayi veya kırtasiye doğal olarak yeni ürün siparişi vermeyecektir.

“Yaptığınız her işin amacı yeni müşteriler yaratmaktır. İş dünyasında iki temel fonksiyon vardır. Bunlar satış ve yeni ürün geliştirmedir (inovasyon) ve ancak bunlar size sonuç, yani müşteri üretir.” diyor. Satış yoksa nakit akışında problem var demektir. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, satış olmadan işletme olmaz.

Prof. Peter Drucker

Geometrik büyüme nedir?

Bir gün Pers Kralı vezirini yaptığı işlerden dolayı ödüllendirmek istemiş “dile benden ne dilersen” demiş. Vezir, “çok bir şey istemeyeceğim” demiş kanaatkar davranarak. Satranç tahtasının ilk karesine bir adet, ikinci karesine 2, üçüncü karesine 4, dördüncü karesine 8 olmak üzere 64 üncü kareye kadar bu şekilde katlanarak artacak sayıda buğday tanesi konulmasını ve sonuçta elde edilecek buğday tanelerinin kendisine verilmesini istemiş. Kral, bu küçük ve mütevazı isteğe itiraz etmişse de vezirin ısrarı üzerine kabul etmiş.

Ancak, kralın bu konu için görevlendirdiği memuru buğday tanelerini satranç tahtasına yerleştirmeye başladığında acı bir sürprizle karşılaşmış. Buğday tanelerinin sayısı, her bir karede öylesine inanılmaz artıyormuş ki, kral bir süre sonra bütün ülkenin depolarındaki buğday tanelerinin bile yeterli olamayacağını fark etmiş. Vezirinin ne kadar akıllı bir karar verdiğine bir kez daha şahit olmuş.

1,2,4,8,16,32,64,128…şeklinde sayıların katlanarak büyümesine matematikte “geometrik büyüme” deniyor.


Pazarlama: Geometrik büyümenin anahtarı

İyi bir ürün veya hizmetiniz var ve satışlarınız beklediğiniz düzeyde değil. Birileri size, satış ekibinizi eğitmeniz, daha çok müşteri odaklı çalışmanız gerektiğini söylüyor. Tüm satış ekibinizi saatlerce eğitime gönderiyorsunuz. Sonuç biraz değişiyor. Satış ekibi, eğitim veren firmadan veya eğitimciden şikayet ediyor ve asıl problemin promosyon veremedikleri için olduğunu söylüyor. Promosyon için bir sürü para harcıyorsunuz. Sonuç değişmiyor.

Satış ekibi kriz nedeni ile fiyatlarda ve ödeme vadelerinde iyileştirme istiyor. Fiyatları indiriyor, vadeleri uzatıyorsunuz. Tabi kâr oranı da yerlerde sürünüyor. Sonuç bir parça satış artışı o kadar. Satış yöneticiniz elemanlarda problem olduğunu söylüyor. Ekibi yeniliyorsunuz. Yeni gelen ekip, ‘’pazarı ve müşterileri tanımamız lazım başarı hemen olmaz’’ diyor. Bir süre sonra bu döngüden sıkılıyor ve yöneticiyi değiştiriyorsunuz. Halen sonuç pek farklı değil. İşler ve nakit akışı her geçen gün kötüye gidiyor. Kâr oranınız gittikçe düşüyor, danışmanlarınız bunun normal olduğunu söylüyor.

Bu akış size de tanıdık geldi mi? Belki de sorunu yanlış yerde arıyorsunuz. Belki de sorun pek ayırım yapmadığımız pazarlama kavramı yani geometrik büyüme anahtarında.

Pazarlama olarak ne yapıyorsunuz? Bazılarının ekonomi kötü, piyasalar kriz içinde dediğini duyar gibiyiz. Bu koşullar sadece sizin firmanız için mi var? Rakiplerinizde aynı koşullarda çalışmıyor mu?

Piyasanın ister iyi gününde isterseniz kötü gününde olun. Piyasalar adildir. Herkes aynı koşullarda çalışır.

Peki, rakipleriniz sizce nasıl başarılı oluyorlar? Sizden farklı ne yapıyorlar? Belki de onları taklit etmelisiniz...

Satış teknikleri üzerine birçok eğitim semineri, kitap, dergi ve kaynak var. Satış konusundaki bu bolluk pazarlama alanına geldiğinde adeta eriyor. Kısa bir araştırma yaptığınızda siz de satış konusundaki her on eğitime karşılık, sadece pazarlama teknikleri alanına odaklanan bir veya iki eğitimin olduğunu göreceksiniz. Ne yazık ki bu eğitimlerde de ağırlıklı olarak satış konuları anlatılmaktadır. Pareto kuralı (80/20) burada da kendisini gösteriyor.

Bunun iki temel nedeni var: Birincisi işletmeler pazarlama alanında ne yaptıklarını ve ne tür sonuçlar elde ettiklerini kurum dışındaki kişilerle daha az paylaşmaktadır. İkincisi bu alanda uzmanlaşmış kişilerin pek azı bildiklerini yazıya dökmektedir. Bu nedenle pazarlama danışmanlarının ücretleri satışa oranla çok daha yüksektir.

Günümüzde pazarlama alanındaki başarınız iki temel noktaya dayanır: Bilginiz ve uygulama hızınız.

Başarılı olmak için hem etkin pazarlama teknikleri alanında bilgili olmanız, hem de bunu hızla uygulayabilmeniz gerekir. Aksi takdirde rakipleriniz tarafından çok çabuk taklit edilirsiniz. Kullanmadığınız bilgi çok çabuk çürür.

Dikkat: Eğer satış ekibiniz bilgili ve satış süreçleriniz yeterli değil ise yapılacak pazarlama çalışmalarından istediğiniz sonuçları elde etmeniz güç olabilir. Pazarlama çalışmalarına başlamadan önce satış ekibinizin yetkinliklerini ve becerilerini güçlendirmenizi öneririz. Aksi takdirde yarattığınız yeni müşteri adayları, başarısız satışlar olarak size yansıyacaktır. Bununla ilgili pek çok bahane duyacağınıza (fiyat, zaman, rakipler gibi) emin olabilirsiniz.
ޞemsettin Akçay

Bir işletmeyi geometrik olarak büyütmek için üç temel alan vardır.

Geometrik olarak büyümek için üç temel alana aynı anda odaklanmanız ve çalışmanız gerekir. Her üç alanda yapacağınız yenileşim çalışmaları sizin rekabet gücünüzü belirler. Başarılı bir şirket olmak için bu alanların hepsinde uzmanlaşmanız gerekir. Bu üç temel nokta ile 15-18 aylık dönemde, işletmenizi 2, 4, 8, 16 kat veya daha fazla büyütebilirsiniz.

Bu hizmet süresince edineceğiniz bilgilerle, isterseniz çalıştığınız reklam ajansına sınırsız reklam bütçesi verebilirsiniz. Üstelik satış ve pazarlama harcama bütçe oranınızı azaltarak bunu sağlayabilirsiniz.

Örneğin her hafta satışlarınızı sadece % 2 daha fazla geliştirmeyi hedefleyin. Bu hedefi gerçekleştirmek için yapacağımız önerileri ve gösterdiğimiz teknikleri kullanın. 15 Ay sonunda % 322 daha fazla satış yapar hale gelirsiniz.

Sistem 333 danışmanlık hizmeti teorik bilgiler yerine gerçek sektör uygulamalarını temel alır. Aktardığımız bilgiler tümü ile gerçek hayatta uygulanan başarılı çalışmaları temel alır. Bu hizmet kapsamında dünyada ve ülkemizde uygulanan ve başarılı olan örnekler birlikte masaya yatırılacaktır. 70 Farklı sektördeki en iyi uygulamalar bu çalışma ile sizlerle paylaşılacaktır. Bu çalışma, sizin içinde değişimin ve gelişimin başladığı bir tarih olacak.

Sistem 333 danışmanlık hizmeti içinde yaptığımız atölye eğitim programlarında da farklı bir yol izliyoruz. Atölyeden öğrendiklerinizi ertesi gün işletmenizde uygulamaya koyabilirsiniz. Gerçek sektör uygulamaları bu çalışmanın temel kurgusunu oluşturmaktadır.

Bu programda uygulamada karşılaşılan sorunlar ve çözümler farklı bir yaklaşımla ele alınarak, pratik ve günlük iş akışına kolayca uygulanabilecek yeni stratejiler ve teknikler anlatılmaktadır. Bu çalışmadan en verimli sonuçları satış ekibiniz iyi ise elde edebilirsiniz.

İsterseniz bu danışmanlık hizmetinden kâr payı ödemeli olarak da yararlanabilirsiniz.

Şemsettin Akçay - Satış Pazarlama ve Inovasyon Mühendisi

Uygulama Adımları

 • İşletmenin satış ekibi ve başarı analizi
 • Pazarlama teknikleri ve başarı analizi
 • Sistem 333 Atölye Çalışmaları
 • Satış ve Pazarlama KPI metriklerinin oluşturulması
 • Sistem 333 Geometrik Büyüme Modeli uygulamaları
 • Üçer aylık dönemlerde KPI ölçümleri
 • Hizmet başlangıç tarihinden 15 Gün önce yapılacak ön görüşme ve mevcut uygulamaların analizinden sonra ihtiyaçlarınıza ve sektörünüze özel çalışma alanları ilave edilmektedir.

Şemsettin Akçay kimdir? Bizim sektörümüzde ne yapmış?

Birçok insan bu çalışmaya katılmadan önce hep bu soruyu sordu. Ülkemizde fikirlerin ve tekniklerin kendisinden çok kimin söylediği hala en önemli değerlendirme kriteri. Bazıları bu çalışma için hazırlanan dokümanlardaki ilk bir kaç sayfayı okuduktan sonra da yine soracak. “Burada söylenen yeni bir şey yok. Ben bunları zaten biliyorum. Bunlar bu alanda çalışan uzmanlar arasında yaygın bilgiler. Şemsettin Akçay bunlara yeni ne katmış ki?”

Kusura bakmayın ama bu tür insanlar çok basit ve temel bir gerçeği asla anlayamayacaklar.

Bütün notalar Mozart dünyaya gelmeden çok önce keşfedilmişti. Peki, herkesin bildiği notaları kullanan Mozart kendi alanında nasıl unutulmaz eserler bıraktı dersiniz? Ne demek istediğimi sizde anladınız.

Birçok kişinin bildiğini zanettiği teknikleri ve yeni yöntemleri kullanarak oluşturduğumuz Sistem333 ile daha önce hiç kimsenin dikkatini çekmeyen ayrıntılardan muhteşem gelir noktaları yaratıyoruz.

Kullanıdığımız her bir teknik pazarlama harcamalarınızdan olağanüstü bir gelir yaratmak için kullanılıyor. Bunların bazıları kolay fikirlere dayalı ki, bazı insanlar bunu kâğıt üzerinde gördüklerinde inanmıyorlar. Anlatılan tekniklerin bazılarının çok basit olduğunu belirtiyorlar. Uygulamaya başladıklarında ise elde ettikleri sonuçlara çok şaşırıyorlar. Evet, çok basit ve kolay uygulanabilir. Zaten onun için muhteşem sonuçlar yaratıyorlar. Bir sistem ne kadar karmaşık hale gelirse çalışması o kadar güçleşir.


% 100 Memnuniyet Garantisi nedir?

Danışmanlık hizmeti ve atölye çalışmalarında aktarılan teknik, bilgi ve yöntemlerin işletmenizde uygulanmasından sonra, bir yılın sonunda her hangi bir gelişme sağlanamaması halinde talebiniz halinde hizmet bedelimizin tümünü sorgusuz sualsiz iade ediyoruz.


Bilgi Talep Formu